Co wybrać? Ogrzewanie pelletem czy ekogroszkiem?

W ostatnich czasach kładziemy coraz większy nacisk na ograniczenie negatywnego wpływu działania człowieka na przyrodę. W związku z tym wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, które pozwalają nam stać się bardziej przyjaznymi organizmem dla środowiska.

Przykładem takich rozwiązań jest wykorzystanie nowych materiałów w trakcie pozyskiwania energii do ogrzewania budynków. Dawniej wykorzystywaliśmy głównie Węgiel Brunatny lub kamienny, które są materiałem nie odnawialnym, a dodatkowo W trakcie ich spalania uwalniane są liczne zanieczyszczenia do powietrza. Aktualnie coraz częściej spotykamy się z dwoma paliwami jakimi jest pellet oraz ekogroszek. Są one spalane w specjalnych piecach z podajnikami. Nadal jednak wśród właścicieli mieszkań pojawia się pytanie, który z tych produktów wybrać we własnym domu.
Pelet jest to Odpad zaliczany do Biomasy.

Powstaje on jako efekt uboczny procesu produkcji elementów drewnianych. Jest to materiał bezpieczne dla środowiska w pełni odnawialny. Jeśli chodzi ekogroszek jest to produkt powstały z węgla kamiennego. Jest on odpowiednio wyselekcjonowany dzięki czemu staje się dużo mniej szkodliwe dla środowiska. W trakcie jego spalania emisję szkodliwych gazów do atmosfery jest dużo mniejsza niż w przypadku jego tradycyjnego prekursor. Trakcie podejmowania decyzji, który z materiałów będzie odpowiedniejsze w naszym domu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze porównać efektywność palenie z kosztami użytkowania. W tym przypadku koszty są podobne, jednak pelet wygrywa w kwestii wpływu na środowisko i wygodę użytkowania. Warto pamiętać o fakcie, iż dostępne są kotu na oba paliwa.

Kupując je mamy szansę porównać, który z materiałów lepiej sprawdza się w naszym przypadku. Według nas lepszym materiałem do palenia dla osób, które przywiązują dużą uwagę do środowiska jest pelet. Niestety często wiąże się ona z wyższą ceną, co wynika z potrzeby wielu badań i pozyskanie odpowiednich certyfikatów umożliwiających dopuszczenie produktu do sprzedaży.